Методи самостійної роботи з книгою


Бібліотечний урок та тести на тему:
«Методи самостійної роботи з книгою»

10 клас
Тема:              Методи самостійної роботи з книгою
Мета:             навчити учнів користуватися навчальною, довідковою та додатковою літературою. Писати та оформляти реферати, доповіді, конспекти.
Обладнання: довідники, словники, картотека, пам'ятки.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Як користуватися навчальною, додатковою і довідковою літературою?
1. Використовуючи навчальну, довідкову і до­даткову літературу, уточніть, що саме вас ціка­вить.
2. Подумайте, де найбільша можливість одержати відповідь на запитання, що вас цікавить: у підручнику, довіднику чи додатковій літературі.
3. Насамперед використані є підручник., потім — довідник, а тоді — додаткову літературу.
4. Відкриваючи книгу, спочатку прочитайте зміст і покажчик термінів, назв.
5. Залежно від мети використайте такі види читання:
читання-перегляд, коли книжку перегляда­ють швидко, зупиняючись на окремих: сторінках (мета такого перегляду — перше ознайомлення з книгою, одержання певного уявлення про зміст);
вибіркове читання, або неповне, коли читають не весь тексі, а тільки потрібні місця;
читання з різних видів запису прочитаного.
6. Відшукавши у книзі потрібний розділ, па­раграф чи сторінку, не обмежуйтесь побіжним поглядом, а випишіть потрібну для себе інфор­мацію, виділіть основне, складні, план прочита­ного.
Форма ведення записів.
План — це короткий перепік проблем, що розглядаються в книзі. Він може бути простим, якщо в ньому зазначені .лише основні запитання або складним, якщо поруч з основним є до­даткові запитання.
Виписки — це цитати (дослівне відтворення думок автора книги/, або короткий. близький до дослівного. виклад змісту погрібного уривку тексту. Виписувати з книги теоретичні поло­ження, статичні, хронологічні дані можна як у процесі читання, так і по його завершенні. Цитату обов'язково брані у лапки, а на кожну виписку1 давати посилання на джерело. Для полегшення наступної систематизації виписок їх краще робити на окремих аркушах, каталожних картках або перфокартах.
Конспект — це короткий письмовий виклад змісту книжки, статті, лекції тощо. Він має бути набагато менший, ніж сама книжка чи стаття. Під час конспектування не слід зловживати ско­роченням слів, а якщо скорочувати їх. то за за­гальними правилами; думки слід викладати стисло, своїми словами, виписуючи лише найголовніше і найсуттєвіше, не допускати повторень. Коли використовуються цитати, обов'язково зазначається сторінка, з якої вона виписана. Особливо важливі думки в конспекті варто підкреслювати. Бажано залишати поле для додаткових записів.
Тези — стислий виклад основних ідей прочи­таної книги.
Анотація — коротка характерне прочитаного, яка дає загальну уяву про його виклад, зміст та призначення. Скласти її краще після прочитання всієї книги.
Резюме — короткий заключний виклад науко­вого повідомлення.
Реферат — короткий виклад змісту книги, на­укової роботи або результатів вивчення Наукової проблеми в письмовому викладі або у формі публічного виступу.
Як писати реферат.
1.       Вивчити тему.
2.       Підібрані літературу:
 а) документи, першоджерела; 
 б) монографії, довідники, збірники;
 в) газетні та журнальні матеріали.
3.       Ґрунтовно вивчити літературу. Читаючи книги, необхідно робити виписки цитат, основних думок.
4.       Скласти список розділів, який може і бути планом реферату.
5.       Продумати план реферату, можливе його розширення.
6.       Систематизувати опрацьований матеріал.
7.       Остаточно продумати та уточнити план реферату. Обов'язково включити в план актуальність темп і її значення.
8.       Написати реферат.
9.       У кінці реферату слід подавати список використаної літератури.
10.Бібліографічний опис джерела списку літератури  подається за такими правилами:
• для книг слід вказати прізвища та ініціали авторів, назву книги, підзаголовкові дані, місце і назву видавництва, рік видання, кількість сторінок;
• для журнальних статей зазначають прізвища та ініціали авторів, повні назви статей, назву журналів, роки, номери, томи, випуски, сторінки;
 • для статей із книг та неперіодичних збірників повинні бути зазначені прізвища та ініціали авторів, назви статей, видань, у яких вміщені статті, місця видань, видавництва, роки видань, сторінки.
Тобто потрібно згадати попередні уроки, а саме бібліографічний опис книги, книжної статті, журнальної статті.
ІV. Домашня завдання. Написати реферат

Тести до уроку «Методи самостійної роботи з книгою.
 Критична література», 10 клас
I  варіант
I рівень
1. Як називається коротке письмове викладення твору, лекції, доповіді, уроку?
а) тези;
б) конспект;
в) цитата.
2. Як називається виписка з чужого тексту без змін?
а) абзац;
б) цитата;
в) діалог.
3. Як називається професія людини, яка пише реферат на книги, статті?
а) референт; б)письменник; в) бібліограф.
II рівень
1. Назвіть методи самостійної роботи з книгою.
2. Визначте три основні вимоги до написання конспекту:
а) змістовність;
б) стислість;
в) вірне оформлення;
г) пропуск абзаців.
III рівень
1. Як правильно користуватися цитатами?

II варіант
І рівень
1.  На яких уроках ви частіше користуєтесь критичною літературою?
а) біології;
б)української літератури;
в) хімії;
г) зарубіжної літератури;
д) історії.
2.  Назвіть автора слів: «Критика — наука відкривати красу та недоліки творів мистецтва та
літератури»...
а) Лєрмонтов;
б)Жуковський;
в) Пушкін.
3. Критична література допомагає учневі:
а)при вивченні вірша;
б)при переказі тексту;
в)при аналізі твору.
II рівень
1.Назвіть різні жанри критичної літератури.
2. Визначте, які дисципліни включає в себе наука про літературу:
а) теорію літератури;
б) історію літератури;
в) літературну критику;
г) історію рідного краю.
III рівень
1.      Які довідкові видання доповнюють критичну літературу?


Відповіді
I варіант
I рівень
1.  б) конспект.
2.  б) цитата.
3.  а) референт.
II рівень
1.  Конспект, тези, реферат, цитати.
2.  Змістовність, стислість, правильне оформлення.
III рівень
1.             Цитата - виписка з чужого, тексту без змін. Цитати не можна висловлювати по пам'яті. Обов'язкове правило — відповідність до тексту. «Цито» в перекладі з латинської — «закликаю у свідки».

II варіант
I рівень
1.  б) української літератури,
2.  в) Пушкін.
3.  в) при аналізі твору.
II рівень
1. а) коментарі до твору;
б)спогади;
в) листи;
г) автобіографії.
2.    Теорію літератури, історію літератури, літературну критику.

III рівень
1. Українські літературні енциклопедії, крилаті вислови в українській літературній мові, словник українських псевдонімів.

Немає коментарів:

Дописати коментар