Батькам майбутніх першокласників


Шановні батьки!

Якщо ви зайшли на нашу сторінку, то вам зовсім не байдуже, якою виросте ваша дитина, з яким набутком вона прийде у «світ дорослих», чи зможе вона бути у «всеозброєнні», бо вміння здобувати і правильно використовувати інформацію дає дитині можливість «володіти світом». Ми намагаємося навчити наших учнів знаходити, аналізувати і застосовувати інформацію, центром здобуття якої в школі є шкільна бібліотека.
Сьогодні до книги і періодичних видань приєдналося ще одне джерело інформації – Інтернет через комп’ютер у бібліотеці. Діти охоче користуються ним, і, безперечно, це сучасно, зручно і швидко. Але давайте не будемо забувати про роль її величності КНИГИ в житті наших дітей, переш за все, про її виховне і розвивальне значення, певний віртуальний досвід поводження себе у складних життєвих ситуаціях, формування характеру через ототожнення з героями книг. Тому читання «правильних книг» (за Висоцьким) – дуже важливе, і любов до читання, перш за все, прищеплюється дітям змалечку, у сім’ї. Тому вашу роль, дорогі батьки, тут дуже важко переоцінити.

Отже, щоб ваша дитина була успішною, 
ви маєте звернути увагу на таке:

1. Техніка читання.
За оцінками психологів, на успішність дитини в школі впливає 200 факторів. І існує фактор номер один – швидкість та усвідомленість читання.
Дитині-школяру необхідне оптимальне читання. Це читання зі швидкістю розмовної мови, тобто в темпі від 120 до 150-ти слів за хвилину. Саме за такої швидкості досягається краще розуміння тексту.
Досвідчені вчителі відзначають: у 6-8-х класах успішно встигаючими в основному були ті, хто наприкінці початкового навчання читав 130-170 слів за хвилину, учнями із середнім рівнем навчальних досягнень - 100-140 слів за хвилину, а з низьким - 80-90 слів за хвилину.
За низької швидкості читання учню старшої школи і 24-х годин не вистачить, щоб прочитати все з домашнього завдання. Таким чином, він приречений на низький рівень успішності. Швидко читають зазвичай ті учні, які читають багато. У процесі читання вдосконалюються оперативна пам'ять і стійкість уваги. Від цих двох показників залежить розумова працездатність.
Діти мають різний темперамент. Холерики, як правило, вимовляють 150 слів за хвилину, сангвініки - 130 слів за хвилину. А ось флегматики та меланхоліки на рівень 120 слів за хвилину навряд чи вийдуть. Але природа розпорядилась так, що більшість наших учнів є холериками та сангвініками.
2. Треба розбудити інтерес до читання.
Часто батьки пишаються тим, що діти читають «дуже товсті книги». Це книги для дорослих. Від них користі молодшому школяру не буде. Діти читають поверхово, уловлюють лише основний зміст книги. Таке читання веде до звички пропускати описи природи, характеристики героїв тощо. А буває, читання дитиною книги для дорослих веде до лиха. (Хлопчик в 11 років прочитав книгу «Брестська фортеця» з описом життя захисників цієї фортеці. У дитини була тривала депресія.)
Стежачи за читанням дітей, треба прагнути до того, щоб книги були різноманітної тематики: пригоди, казки, розповіді про тварин, про музику тощо.
У вихованні любові до книги в дітей молодшого шкільного віку має значення наявність хороших дитячих книг удома. Це дасть можливість обмінюватись книгами з товаришами, обговорювати їх.
Дуже добрий прийом, коли дорослий починає читати книгу вголос. На цікавому місці зупиняється, а далі читає дитина. Тому що всім хочеться знати, що відбудеться з героями далі.
За програмою у школі вивчаються певні твори. Можна удома вечорами читати ці твори цілком уголос усією родиною по черзі.
Батьки повинні подбати про те, щоб дитина знала прізвище автора й назву книги. Треба поговорити про те, які книги цього автора вже знайомі дитині.
Для молодших школярів велике виховне значення має розглядання ілюстрацій у книзі. Ілюстрації допомагають зрозуміти та запам'ятати прочитане.
Треба намагатись, щоб діти розповідали про прочитане, а дорослі жваво цікавилися сюжетом книги. Тривалість домашнього колективного читання - не більше 40 хвилин. Читання вголос - корисне тренування для дітей, вони звикають читати голосно, виразно, чітко.
Добре, якщо для дитини виписали дитячий журнал. Їх і зараз друкується чимало. Діти будуть чекати зустрічі з книгою. Виховання інтересу до читання легше проходить у тих родинах, де дорослі самі люблять читати.
3. Як дитина повинна читати книгу.
Треба привчити дітей починати читання з обкладинки та титульної сторінки книги. Треба привчити дітей берегти книгу. Її не можна кидати, рвати, малювати на ній, загинати кути сторінок, вирізувати з неї картинки. Особливо акуратно діти мусять ставитись до бібліотечної книги. Її треба обернути в чистий папір і, прочитавши, здати в точно визначений строк.
При читанні треба дотримуватись основних правил гігієни читання:
1) очі треба берегти, тому не можна читати при слабкому освітленні;
2) лампа повинна бути з боку лівої руки дитини, і світло від неї не повинно падати в очі;
3) при читанні варто давати короткий відпочинок очам;
4) не можна читати лежачи;
5) не можна їсти під час читання.
Шановні батьки, пам’ятайте, що наше з вами завдання виростити повноцінну людину, тому не забувайте 10 порад «Чому треба читати», які є у мене в бібліотеці, і про які я завжди нагадую моїм читачам.

Десять аргументів для читання

1. Діти, які читають

набувають різноманітних ідей, краще долають труднощі.
Виявлено, що людина краще запам’ятовує те, що прочитано в книзі, ніж те, що показано за допомогою аудіовізуальних засобів.
Досліди підтверджують, що діти, які читають, з великим інтересом відвідують школу, навчаються добре та без зайвих зусиль, краще оцінюють навколишній світ. Вони не замкнуті, здібні визначити, чого бажають, і відстоюють свою точку зору.

2. Читання і професія

Той, хто хоче крокувати разом із часом, з прискорюваним технічним прогресом та просуватися по службі, не може обійтися без професійного читання. До нього входять книги за спеціальністю та научно-пізнавальні журнали. Не можна забувати і про щоденне читання газет.

3. Читання та обізнаність

Інформація для сучасного суспільства настільки ж важлива, як і корисні копалини, енергетичні запаси та інші ресурси. Грамотний читач знає багато шляхів отримання інформації, що допомагає йому брати участь у суспільному житті, допомагає відрізнити важливе від незначного.

4. Читання та телебачення

Той, хто читає, краще вибирає телепередачі й отримує користь від них. Телебачення конкурує з читанням, але воно не здатне замінити його, у кожного з них своя специфіка. Читання збагачує будь-яку людину. Доведено, що тільки людина, яка читає, отримує найбільшу користь від телепередач.

5. Читання та вільний час

Вільний час потрібно вміти правильно організовувати, але не всі на це здатні. Читання – не тільки активне і творче використання вільного часу, часто при цьому з’являється улюблене заняття, хобі. Радіолюбитель, садівник, кухар, історик, програміст «озброєні» перш за все книгами та журналами.

6. Читання та життєві проблеми

Читання допомагає долати критичні життєві ситуації, знайти відповідь на питання, яке турбує, розв’язати ту чи іншу проблему. «Книжкова терапія» допомагає виправити здоров’я.

7. Читання та життєвий досвід

Читач співставляє побачене з викладеним у книзі, збагачує свій життєвий досвід, уникає помилок.

8. Читання та демократія

Використання різних інформаційних джерел допомагає людині критично оцінити їх, формувати власну позицію, виключає можливість маніпулювати собою.

9. Читання та культура

Вміння читати – це невід’ємна частина культури: бо воно вчить мислити, набувати знання та розвивати уяву.

10. Потоваришувати з книгою

Потоваришувати з книгою, розібратися у великому книжковому океані, здобути з нього дійсні літературні перлини допомагають юному читачеві співробітники бібліотек.
Бібліотекар бере на себе обов’язки посередника між читачем та духовністю, символом якої є книга, причому не байдужого з’єднувача двох субстанцій, а провідника, каталізатора, який спрямовує та підсилює процес.
Я завжди рада бачити Вас у нашій шкільній бібліотеці! Дуже вдячна Вам за те, що кожного року Ви активно берете участь у благодійній акції «Подаруй книгу», результатом якої є поповнення фонду художньою та довідковою дитячою літературою!

 

Поради батькам першокласників
10 речей, які мають зробити батьки першокласника 1-го вересня

1. Малюк, швидше за все, хвилюватиметься і сам прокинеться вдосвіта. Прикрасьте його кімнату повітряними кульками, плакатом із веселим надписом.
2. Багато хто з батьків вважає, що подарунки цього дня робити не обов’язково. Між тим яскравий згорток поруч із подушкою трохи розвіє дитячі хвилювання і, з іншого боку, підкреслить важливість події.
3. Звичайно ж  ранець із потрібними речами ви разом з дитиною склали ще тиждень тому.  Напередодні 1-го вересня варто ще раз зазирнути до нього... і покласти туди якусь ,,дрібничку”: чи то кумедний ластик, чи незвичайний олівець. Дитина зрадіє, побачивши таку знахідку.
4. На весь  день 1 вересня забороніть собі повчати дитину, не хмуртеся, не гнівайтеся, не обурюйтеся і не підвищуйте голос!
5. Відкладіть усі справи, візьміть на роботі відгул. Коли малюк вперше переступить шкільний поріг, ви маєте бути поруч з ним.
6. Скажіть своєму першокласнику, який він має чудовий вигляд.
7. Зустрічаючи дитину зі школи, розпитайте її, як пройшов день. Поцікавтеся, що вона робила, і обов’язково похваліть за те, що вона трималася впевнено (навіть, якщо вона вмудрилася щось загубити).
8. Увечері влаштуйте святковий чай. З такого приводу запросіть бабусь, дідусів – їм також буде приємно привітати першокласника.
9. Сподіваємося, ви не забудете сказати дитині, як сильно ви її любите.
10. Засинаючи, дайте собі слово бути стосовно дитини й надалі такими ж спокійними та уважними, як сьогодні.

 Чекаємо Вашу дитину до школи! 

               
                            
        
         Батьківська вимога до себе,
      Батьківська повага до своєї сім’ї,
      Батьківський контроль
                             над кожним своїм кроком –
      Це перший і найголовніший
                                            метод виховання.
                                               А.С.Макаренко

      Без  знань дитини – її розумової діяльності,                                                                           мислення, інтересів, захоплень,здібностей,
задатків, схильностей – немає виховання.
                                              В. Сухомлинський

    - Дитина, яку заохочують, вчиться вірити в себе.
    - Дитина, оточена толерантністю, вчиться
                                                           бути терплячою.
    - Дитина, яку хвалять, вчиться вдячності.  
    - Дитина, яку гідно оцінюють, вчиться,
                                                    що добре мати мету.
    - Дитина в чесному довкіллі вчиться правди
                                                        і справедливості.
    - Дитина, оточена приязним ставленням, вчиться
                                                      радості життя.
-         Якщо ви живете в спокої, то й ваша
                 дитина житиме зі спокоєм у душі.

  

   

Обов’язки та права батьків

         Виховання в сім'ї  є першоосновою розвитку дитини як особистості. Стаття 59 Закону України «Про освіту» покладає на  батьків   відповідальність за   фізичне   здоров'я   і психічний стан   дітей, створення належних умов для розвитку їхніх природних здібностей.
         Утримання своїх дітей до повноліття - це конституційний обов'язок кожного громадянина України. Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
         На кожного з батьків покладається  відповідальність за виховання, навчання.
         Батьки   та   особи,   які   їх   замінюють, несуть відповідальність за одержання дитиною повної   середньої освіти і зобов'язані:
-   забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;
-   постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати   належні  умови для розвитку інших природних здібностей;
-   поважати   гідність дитини,   виховувати працелюбність, доброту, милосердя, шанобливе ставлення до сім'ї, навколишнього природнього середовища, державної та рідної мови,  любов до своєї країни, повагу до національної    історії,    культури,    цінностей    інших народів;
-   виховувати в дітей повагу до законів, прав, основних свобод людини.
         У разі   невиконання   батьками та особами,   які їх замінюють, обов'язків, передбачених законодавством, загальноосвітній навчальний заклад може порушувати клопотання про відповідальність таких осіб, у тому числі позбавлення їх батьківських прав.
         Батьки та особи, які їх замінюють, мають право:
-  обирати і бути обраними до батьківських комітетів та органів громадського
самоврядування;
-  звертатися до органів управління освітою, керівника загальноосвітнього навчального закладу та органів громадського самоврядування з питань навчання і виховання дітей;
-  приймати рішення про участь дитини в інноваційній діяльності
загальноосвітнього навчального  закладу.


Поради батькам щодо підготовки дітей до школи


- Не залякуйте дітей школою, це призведе до небажання дитини йти туди. Особливо небезпечно це стосовно боязких, невпевнених у собі дітей.
 - Виявляйте цікавість до індивідуальності дитини, її внутрішнього світу.
 - Суворість і доброзичливість у вихованні дітей повинні бути помірними.
   - Сприяйте добрим взаємостосункам вашої дитини з однолітками, бо якщо їх немає, виникає відчуття напруги і хвилювання, що призводить до появи відчуття неповноцінності, агресивності.
   - У дитини може сформуватися негативне ставлення до дітей, до школи.
-        Головну увагу при формуванні невимушеності в спілкуванні з дорослими приділяйте сюжетно-рольовій грі (гра в школу, програвайте роль учителя).
- Для формування адекватного рівня спілкування і взаємодії дитини з однолітками використовуйте ігри, за правилами яких діти змушені узгоджувати свої дії для виконання спільного завдання.
- Для формування внутрішньої позиції дитини, розвитку її адекватної оцінки та самооцінки, використовуйте режисерські ігри, в яких носіями ролей виступають іграшки (ляльки, тварини), дитина сама створює і реалізовує сюжет гри, одночасно виконуючи різні ролі.
- Для формування навчальної діяльності застосовуйте дитяче експериментування, у процесі якого діти «відкривають» нові сторони і якості об'єктів, нові знання народжують нові питання.




Правила домашньої самопідготовки для батьків майбутнього першокласника, який відстає в засвоєнні матеріалу

Саджаючи дитину за виконання завдань, приверніть її до себе. Не треба нотацій: «Ти відстаєш, тому будемо займатися разом». Краще скажіть так: «Давай-но, подивимось, що нам задавали? Мені буде дуже цікаво попрацювати з тобою».
Не виконуйте всю роботу за дитину, навчатися треба їй, а не вам.
Не   втрачайте   надію,   якщо сумісна   праця   не   принесла одразу позитивних
результатів - відпочиньте, відірвіться,  погуляйте  на вулиці.  А  потім  знову беріться за діло.   Не  треба, перетворювати її на катування
не докоряйте під час занять: «Як ти не можеш зрозуміти! Це ж елементарно!». Краще відкладіть заняття до наступного дня. Неможливо отримати миттєвий результат.
Виберіть оптимальний час для виконання завдань - 16-17 година, коли дитина відпочила після школи
Завжди починайте із самого важкого, поки дитина зосереджена, потім можна виконувати ще щось.
        Якщо дитина погано читає, не змушуйте її робити це. Намагайтеся переконати її читати вголос щодня по : 11 - 15 хвилин
        Частіше хваліть малюка за будь-які перемоги, не акцентуйте увагу на невдачах.





...Без високої культури читання немає ні школи,
 ні справжньої розумової праці, читання –
 це найважливіший інструмент навчання
 та джерело багатого духовного життя.
                                                                                                               В.Сухомлинський

    
,,Як навчити любити книгу”

         Без допомоги дорослих дитині не потрапити в чарівний світ книги. Діти, отримавши «книжкове щеплення» в ранньому   дитинстві, безперечно, краще підготовлені до навчання в школі. Вони вміють слухати, зосередитися на певному занятті, добре розмовляють.
Тому, батьки та матері, слово за вами.
        Більше читайте маляті вголос, краще кожен день, зробіть із цього улюблений сімейний ритуал.
        Не вмовляйте послухати, а «заохочуйте» її. Корисні хитрощі: дозвольте дитині самостійно підбирати книжки.
        Відведіть місце для дитячих книг на загальній книжковій полиці, куди дитина зможе дістатися в будь-яку хвилину самостійно. Це в очах маляти піднімає цінність його книг: вони стоять там, де й книги для дорослих.
        Частіше ходіть із дитиною до книжкового магазину, бібліотеки. Радьте родичам дарувати маляті гарні дитячі книжки.
        Читайте вголос чи переказуйте маляті книги, які особисто вам подобалися в дитинстві.
        Не відривайте дитину від читання чи розгляду книжки з малюнками.
Батьки у міру можливості самі повинні більше читати: книги, газети, журнали. Залишайте те, що самі читаєте, у різних місцях: дитина повинна бачити вашу зацікавленість книгою. Розмовляйте про те, що читаєте, чи зачитуйте вголос те, що особливо цікаве або розважальне.



                                             


        

,,Як захопити читанням”


    Показуйте дитині, що читання вголос приносить вам задоволення. Не бубніть, начебто відбуваєте давню, набридлу повинність. Дитина не відчує і втратить цікавість до читання.
   Під час читання зберігайте візуальний контакт із дитиною. Так вона відчуває, що питання звернене до неї, а ви побачите, які почуття викликає у неї те, про що ви читаєте.
    Модулюйте свій голос: читайте то швидше, то повільно, то голосно, то тихо.
   Скорочуйте текст, якщо він занадто довгий.
    Якщо ви читаєте дитині на ніч, слідкуйте, щоб в історії був щасливий кінець.
   Читайте казки завжди, коли дитина хоче їх слухати

Немає коментарів:

Дописати коментар