Довідково-бібліографічний апарат для молодших школярів



Бібліотечний урок та тести
 на тему:

4 клас
«Довідково-бібліографічний апарат для молодших школярів»

Тема: Довідково-бібліографічний апарат для молодших школярів
Мета: Виховувати у читачів інформаційну культуру, вміння користуватися ДБА; навчити дітей правильно вибирати книги, надавати дітям бібліотечно-бібліографічні знання, види каталогів, і картотек. Навчити дітей по каталогах і картотеках знаходити необхідну їм літературу.
Обладнання:           
1. Виставка літератури „ Бібліотечно – бібліографічні знання – дітям”.
2. Бібліотечні картки для каталогів.
3. Картотека газетно-журнальних статей.
4. Таблиці ББК.
Хід уроку.
Девіз –епіграф: Каталоги й картотеки –
                                   Гордість це бібліотеки.
                                   Ви із ними подружіться –
                                   Це в житті вам пригодиться.
            І. Оголошення теми і мети уроку.
            ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Бібліотекар. Діти, чи замислювались ви коли-небудь над тим, скільки книг на світі? Зробимо прості підрахунки: якщо людина прочитає в середньому за тиждень 2 книги, то за рік вона зможе прочитати 100 книг. А за 50 років близько 5 тисяч. Якщо в середній бібліотеці зберігається приблизно 20 тисяч книг, то це означає, що прочитати їх одній людині не вистачить усього життя. То як бути? Висновок один: читати треба найбільш потрібні і цікаві книги.
                 Скажіть, діти, коли ви приходите в бібліотеку, як ви запитуєте про книги? Чи вибираєте ви їх самі?
                 (Відповідь учнів)
                 А що ще допоможе вам у виборі книг, ми детальніше розглянемо на бібліотечному уроці.
                 Кожна бібліотека відкриває читачеві свої скарби за допомогою каталогів і картотек.
                 Каталог – це перелік всіх творів друку, які є в бібліотеці.
                 (запис в зошит).
                 Учень. (каталожна карточка).
Хоч я карточка маленька,
В каталозі я важненька.
Я про книжку все знаю
Й залюбки розповідаю:
Про автора й назву
Скажу вам відразу.
Читаємо потім,
Хто малюнки малював,
Хто коли книгу видав.
Все розповім я,
Бо балакуча вся моя сім’я.

                 Бібліотекар. Найбільш зручним у користуванні є алфавітний каталог. У ньому всі книги зібрані за алфавітом, тому тематика книг тут різна: можуть разом стояти художня книга і наукова. Користуватись алфавітним каталогом дуже просто. Для цього достатньо знати прізвище автора і назву книги. З алфавітного каталога можна дізнатися, чи є в бібліотеці потрібна книга.
                 Учень. „А”.
                                   Я – алфавітний каталог
                                   Знаю все тут назубок:
                                   Які є книги в бібліотеці,
                                   І де їх місце на полиці.
                 Учень „Б”.
                                   Я складаюся з карток,
                                   Які стоять в один рядок.
                                   Найбільше я люблю порядок –
                                   Тут алфавітний розпорядок.
                 Учень „В”.
                                   Всі картки в алфавіті
                                   Гарненько тут поставлені,
                                   Якщо уважно прочитаєш –
                                   Про книгу ти багато взнаєш.
                 Учень „Г” .
                                   Коли прийдуть книжки нові –
                                   Буде поповнення мені
                                   На кожну з них напишуть картку
                                   Й поставлять в каталог на згадку.
                 Учень „Є”.
                                   Хто зі мною щиро дружить,
                                   Тому книга гарно служить.
                                   Той у книжковому морі
                                   Не заблудиться ніколи.
                 Бібліотекар. Але алфавітний каталог не може відповісти на запитання, які книги розповідають про ті, чи інші явища, події, предмети. З цими запитаннями потрібно звертатися до систематичного каталогу.
                 Діти, давайте разом з вами ознайомимося з ним, його будовою, особливостями. Чому він так називається?
                 Тому що картки тут розміщені за новою системою. Кожній галузі знань відповідає той чи інший відділ систематичного каталогу, який має умовне позначення. Таке ж позначення є на книгах і називається індексом.
                 Картки в каталозі розміщуються згідно розділам Б.Б.К. (таблиці ББК). В таблиці кожна галузь знання отримує цифрове позначення.
                 Наприклад:
2 – Природничі науки
22.1 Математика
22.2 Механіка
22.3 Фізика
22.6 Астрономія
3 – Техніка
4- Сільське та лісове господарство
5 – Охорона здоров’я та медицина
60 - Суспільні науки
63 – Історичні науки
65 – Економіка
66 – Політика
67 – Держава і право
68 – Військова наука
71 – Культура
72 – Наука
73 – Інформатика
74 – Народна освіта
75 – Фізкультура і спорт
76 – Друк. Радіомовлення. Телебачення.
77 – Клубна справа
78 – Бібліотечна справа
80 – Філологічні науки
81 – Мовознавство
82 – Фольклористика
83 – Літературознавство
85 – Мистецтво
86 – Атеїзм. Релігія.
87 – Філософські науки.
88 – Психологія
92 – Довідкові видання
93 – Журнали
                 На основній каталожній карточці у правому нижньому кутку на першому місці проставляється індекс відділу, в якому вміщена книга на полиці.
                 Запам’ятовувати назви всіх відділів немає потреби, адже на кожному ящику систематичного каталогу є перелік відділів, які в ньому розміщені. Кожен великий відділ має розділи і підрозділи, назви яких написані на роздільниках. На центральному роздільнику пишеться назва основного відділу, а розділи та підрозділи – на бокових роздільниках.
                 З чого ж почати пошук?
                 Картку на книгу в каталозі шукають приблизно так, як товариша в незнайомому місці. В першу чергу потрібно дізнатись, де знаходиться вулиця, на якій живе товариш. Коли знайдеш вулицю, відшукай будинок. А ось і будинок. Залишилось знайти квартиру, і зустрінешся з товаришем. Так потрібно вести пошук і в каталозі. Замість вулиці – каталожний ящик, замість будинку – роздільник відділу, замість квартири – роздільник підвідділу.
                

Наприклад.
                 Тобі потрібні книги про космічні кораблі, польоти в космос. Зрозуміло, що їх треба шукати у відділі „Техніка”. Який індекс мають книги з техніки?
                 Діти відповідають: 3.
                 Бібліотекар. А підвідділ? Знаходимо в ящику роздільник з індексом 30.6. – Космонавтика. Польоти в космос. Відсуваємо цей роздільник – і перед нами картки з описом книг про космічні кораблі.
                 Бібліотекар. Ще в бібліотеці є предметний каталог. Картки в ньому розташовуються за алфавітом предметних рубрик.
                 Предметні рубрики – це короткі словесні вирази предмету творів друку (запис в зошит). У предметному каталозі література про предмет збирається в одному місці.
                 Наприклад, знайти книги про дружбу. Де в каталозі можна їх знайти? Одразу вирішити важко. А за покажчиком легко. За буквою „Д” знаходимо картку з темою „Дружба”, на якій вказано індекс 87.7. Значить, в каталозі нам потрібно знайти відділ 87.7. „Етика”, де стоять картки на потрібні книги.
                 Бібліотекар. Крім каталогів у бібліотеках є і картки, за допомогою яких можна знайти необхідні твори. Які картотеки найбільш поширені в бібліотеках?
                 Учні (підготовлені):
                 1. Краєзнавча картотека (література рідного краю).
                 2. Картотека заголовків художніх творів (картки розташовані                      по алфавіту заголовків).
                 3. Картотека нових надходжень.
                 4. Картотека періодики (газетно-журнальних систем) – схожа                    на систематичний каталог.
                 5. Тематичні картотеки ( з найактуальніших тем сьогодення).
                 Наприклад, картотека з „Народознавства”, „Валеології”, „Підступні руйнівники здоров’я” та ін.
                 Для молодших школярів існує тематична ілюстрована картотека – в ній картки та книги розставлені за розділами, на яких вказано назву теми.
Учень.

Нещодавно дуже дивно
Здавалося мені:
І як шукають діти
Найцікавіші книжки?
І навіть на полицях
Я впоратись не міг,
Шукаю й не знаходжу,
Що до душі мені.
Я потім, як на диво,
Натрапив каталог.             
Як все тут просто, вміло.
Картки стоять в рядок.
Я все знайшов швиденько
„Незнайку” і казки.
Дякував чемненько,
І вже зібрався йти.
Але я хочу, діти,
У вас щось запитати.
Мені цікаво скільки
Ви могли запам’ятати?


ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вікторина.
1. Що таке каталог?
2. Які ви каталоги знаєте?
3. Що таке алфавітний каталог?
4. Що таке систематичний каталог?
5. Як розташовують картки в предметному каталозі?
6. Які картотеки ви знаєте?
7. Що таке картотека?
8. В якому каталозі ви будете шукати книгу про білочку або зайчика? ( в предметному під рубрикою „Тварини”).
9. А де ви знайдете книгу про ВВв? (в систематичному каталозі в розділі „Історичні науки”)
10. Де ви знайдете книгу про футбол? (в систематичному каталозі в розділі „Фізкультура і спорт”).          
11. На яке прізвище і в якому каталозі ви будете шукати книгу Андерсена „Дюймовочка” (в алфавітному на літеру „А”).
12. З якої країни прийшло до нас слово „каталог” (З Греції).
13. З чим часто зрівнюють каталог? (З компасом).
14. Що таке роздільник? (Це спеціальна картка з цупкого картону з виступом у верхній частині).
15. Які розділи систематичного каталогу ви знаєте?
16. Що таке рубрика? (Розділ у газеті, журналі та ін., назва розділу, підрозділу).

Розв’язати кросворд.
Якщо правильно заповните клітини по горизонталі, то прочитаєте слово-відгадку по першій вертикалі.
1. Країна з найбільшою кількістю населення в світі? (Китай).
2. Корисна копалина, з якої одержують паливо для багатьох видів                       транспорту? (Нафта).
3. Останній голосний звук у назві обласного центру (Черкаси)
                  4. Явище природи, яке викликало в давнину страх у людей? (Грім).
                  5. Велика морська хижа риба. (Акула).
ІV. Підсумок уроку.
Бібліотекар.

Ось і закінчився наш урок.
Із книгою і словом порідніться,
Хай книга буде – ваш насущний хліб.
Тож зачерпніть із неї і напийтесь
Снаги, що в серці залишає слід.
Вона прекрасно вміє віщувати,
Життя відкриє обриси нові.
І справу мозку може тамувати,
Немов ріллю краплини дощові.
В піснях Шевченка, Пушкіна, Шекспіра
Пізнайте світ поезії й добра.
Бажаю я, щоб щиро ви повірили
В могутню силу слова і пера.




Тести до уроку «Довідково-бібліографічний апарат
для молодших школярів», 4 клас
I  варіант
I рівень
1. Каталог — це:
а) бібліографічний покажчик; б)словник;
в) вірний порадник для тих, хто хоче самостійно знаходити книги в бібліотеці.
2. Каталожна картка — це:
а) паспорт книги;
б) ілюстрація;
в) вихідні дані.
3. «Пам'яттю» бібліотеки є:
а) енциклопедія;
б) картотеки;
в) каталоги.
II рівень
1.         Поєднайте слова та їх тлумачення:
Бібліографічні покажчики
ящик із заповненими картонними карточками
Картотека
містять перелік книг, які пропонують, радять прочитати

2.    Назвіть елементи довідково-бібліографічного апарату.

III рівень
1.      Знайдіть у покажчиках книги про дітей.


II варіант
І рівень
1.  Довідково-бібліографічний апарат для молодших школярів це — ...
а)       систематичний каталог;
б)       тематична ілюстрована картотека;
в)       виставка.
2.  Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки допоможе читачам:          
а)      відшукати, які книги є в бібліотеці;
б)      отримати відповіді на сто тисяч «чому»?
в)      вирушити у подорож на кораблі.
3. Універсальні покажчики — це:
а)      ті покажчики, що вміщують у собі розповіді про книги з різних галузей знань;
б)      ті покажчики, що присвячуються одній темі;
в)     ті покажчики, в яких розповідається про автора та книгу.
II рівень
1.       Поєднавши відповідні частини, утворіть прислів'я:
Книга
усе знати
Книги читати
міст у світ знань.

Книга
дзеркало життя.

2.  Що допомагає вам вибрати книги в бібліотеці?

III рівень
1. Відшукайте на полиці відкритого доступу книгу, вибрану за допомогою картотеки.

Відповіді
І варіант
I рівень
1. в) вірний порадник для тих, хто хоче самостійно знаходити книги в бібліотеці.
2. а) паспорт книги.
3. в) каталоги.
II рівень
1. Бібліографічні покажчики — перелік книг, які пропонують, радять прочитати. Картотека — ящик із заповненими картонними картками.
2. Каталоги та картотеки:
бібліографічні покажчики;
енциклопедії, словники, довідники.

II варіант
I рівень
1. а) систематичний каталог;
б) тематична ілюстрована картотека.
2. а) відшукати, які книги є в бібліотеці;
б) отримати відповіді на сто тисяч «чому?».
3. а) вміщують у собі розповіді про книги з різних галузей знань.
II рівень
1. Книга — дзеркало життя. Книги читати — усе знати. Книга — міст у світ знань.
2. Каталог, картотека, книжкова виставка.

yle=� 57- i Plo 0� tyle: normal'>Перша пісня колискова.
Наша мрія золота,
Наше гасло і мета:
Рідна мова в рідній школі!

Тести до уроку «Словник - інструмент пізнання світу. Науково-популярна і науково-пізнавальна література та форми роботи з нею», 11 клас
I  варіант
I рівень
1. Книга, в якій в алфавітному порядку подано слова певної мови з тлумаченням або перекладом —це ...
а) довідник;
б)словник;
в)посібник.
2.    Який словник пояснює значення слів іншомовного походження?
а) орфографічний;
б)омонімів;
в) двомовний.
II рівень
1. Коли з'явилися перші словники в Київській Русі і як їх стали називати?
2. Що спільного в усіх видах словників?
а) слова розташовані в алфавітному порядку;
б) слова розташовані за галузями знань.
III рівень
1.      Назвіть п'ять видів лінгвістичних словників.


II варіант
I рівень
1. До якого виду літератури відноситься книга О. Муранова «Великі, могутні, живі»?
а) науково-популярної;
б) критичної;
в) енциклопедичної.
2.         Яку форму роботи з науково-популярною книгою можна застосувати при підготовці до виступу?
а) реферат;
б)голосне читання;
в) переказ тексту.
3. Кому рекомендована книга Приходько «Лікарня на підвіконні»?
а) вчителю літератури;
б) вчителю співів;
в) вчителю біології.
II рівень
1. На яких уроках ви частіше використовуєте науково-популярну літературу?
а) фізика;
б) біологія;
в) хімія;
г) географія;
д) історія;
є) іноземна мова;
е) українська література.
2. Які письмові форми самопідготовки можна використати в роботі з науково-популярною літературою?
III рівень
1.               Назвати 4-5 серій науково-популярної літератури. Хто і коли започаткував сучасні серії науково-популярної літератури?
Відповіді
I варіант
I рівень
1. б) словник.
2. в) двомовний.
3. Лінгвістичні, енциклопедичні.
II рівень
1. Перші словники в Київській Русі з'явилися в XIII ст., їх називали «азбуковниками».
2. Слова розташовані в алфавітному порядку.
III рівень
1. а) тлумачний;
б)орфографічний;
в) орфоепічний;
г) двомовний;
д)іноземних слів.

II варіант
I рівень
1.  а) науково-популярної.
2.  а) реферат.
3.  в) вчителю біології.
II рівень
1.  Фізика, географія, біологія, хімія, історія і т.д.
2.  Реферат, конспект, тези, цитати.
III рівень
1. а) «Жизнь замечательных людей»;
б) «Зврика»;
в) «Людина. Суспільство. Прогрес»;
г) «Знай і вмій»;
д) «Мир дикой природи».
У 1920 році радянський фізик Перельман вперше розробив принцип науково-популярної літератури і започаткував декілька серій.

Таблиця оцінювання тестових завдань

Рівень
Кількість
Кількість балів
складності
запитань

І
3
3
II
2
4
III
1
5


Немає коментарів:

Дописати коментар